ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΠΑΟΚ: Φιλική νίκη υπό βροχή στη Δράμα (video)

Ο Δικέφαλος επικράτησε 3-1 της Δόξας και ο Αμπέλ Φερέιρα είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει νεαρούς ποδοσφαιριστές

13/11/2019 18:52

Ο ΠΑΟΚ κυνηγά τη νίκη και στα φιλικά. Ο Δικέφαλος επικράτησε 3-1 της Δόξας, στη Δράμα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το τελευταίο πράγμα που είχε στο μυαλό του ο Αμπέλ Φερέιρα. Ο προπονητής του Δικεφάλου είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τον παρατεταμένα ντεφορμέ Ζαμπά (αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το τέλος), αλλά και αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, που ίσως παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο μέλλον.

Οι «μαυραετοί» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με το γκολ του Κόντου στο 20', αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με το αυτογκόλ του Ηλιάδη στο 4ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε με τα τέρματα των Άκπομ (8ο λεπτό του δευτέρου μέρους) και Λάμπρου (21ο λεπτό του β' ημιχρόνου)

Η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών ήταν πάντως δύσκολη, λόγω της καταρρακτώδους βροχής που έκανε πολύ βαρύ τον αγωνιστικό χώρο και οδήγησε τον διαιτητή να σφυρίξει νωρίτερα τη λήξη και στα δύο ημίχρονα.

ΔΟΞΑ: Ηλιάδης (57' Γουΐνει), Μαρκοπουλιώτης (57' Κρητικός), Αργυρόπουλος (50' Πλέγας), Οικονόμου (68' Ρούτσης), Περέγιο (57' Σιώπης), Κόντος (57' Παπαργυρίου), Αναστασίου (57' Πινδώνης), Αυλωνίτης (57' Ρόβας), Παρασκευάς (57' Καψάλης), Σαμπανίδης, Παπαιωάννου (80' Τάσιος).

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Ροντρίγκο, Καλουτσικίδης (39' Τσιγγάρας), Βαρέλα (46' Ντάικο), Παναγιώτου (55' Τάχατος), Μαουρίσιο (55' Γρόσδης), Στοχ (39' Λάμπρου), Πέλκας (55' Σαλαμούρας), Βιεϊρίνια, Άκπομ, Ζαμπά.